Logo
ChorobaAlzheimera.pl

Wszystko co powinieneś wiedzieć o chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera – objawy, etapy

Z biegiem lat u człowieka mogą rozwijać się różne schorzenia, które w mniejszym lub większym stopniu utrudniają życie i wpływają na pewne niesprawności psychiczne i fizyczne. Jedną z takich dolegliwości jest choroba Alzheimera. Czym jest, jakie są jej objawy i jakie występują etapy choroby Alzheimera? Dowiesz się, czytając dalej!

Alzheimer

Choroba Alzheimera – co to jest?

Choroba Alzheimera lub potocznie Alzheimer to schorzenie neurodegeneracyjne, a więc dotyczące zaburzeń układu nerwowego. Mimo upływu lat od odkrycia dolegliwości nadal niewiele wiadomo o jej powstawaniu. W grupie większego ryzyka na zachorowanie są osoby, które ukończyły 65. rok życia. Proces choroby systematycznie uszkadza mózg do tego stopnia, że u pacjentów pojawiają się kłopoty z mową, zapamiętywaniem, koncentracją, a nawet samym myśleniem. Rozwija się powoli.

Objawy choroby Alzheimera są często zależne od jej postępu. Uznaje się jednak, że dotyczą pamięci oraz aktywności psychicznej. Nierzadko chodzi także o brak zorientowania się w czasie i przestrzeni. Może więc dochodzić do sytuacji, kiedy pacjent zgubi się w drodze do miejsca, w którym bywał tysiące razy. Z czasem objawy nasilają się, tym bardziej uprzykrzając życie chorego.

Etapy choroby Alzheimera

W pierwszym etapie nie ma większego problemu z codziennym funkcjonowaniem, choć pojawiają się takie kłopoty, jak częste rozproszenie i gorsze zapamiętywanie. Można na przykład nagminnie zapominać o tym, gdzie zostawiło się telefon lub klucze. Dochodzi także do zadawania przez pacjenta wielokrotnie tych samych pytań podczas rozmowy. Nierzadko na tym etapie pojawiają się huśtawki nastrojów inne objawy, które towarzyszą depresji, na którą skądinąd pacjent może zachorować, ponieważ towarzyszące choremu otępienie sprawia, że nie chce on utrzymywać kontaktu z ludźmi i rezygnuje z wielu aspektów swojego życia, co zostawia swego rodzaju pustkę.

Drugi, środkowy etap dotyczy otępienia o średnim nasileniu. Oprócz wymienionych wyżej dolegliwości nierzadko pacjenci mają problem z wysławianiem się, orientacją. Dochodzi do sytuacji, kiedy chory nie wie, gdzie się znajduje, mimo że doskonale powinien znać np. drogę ze swojego domu do garażu. Postępująca choroba Alzheimera sprawia, że nierzadko zdarza się, iż człowiek nie rozpoznaje członków swojej rodziny. Ma także problem z dobieraniem słów, myli zdania, pojęcia, przy tym bywa agresywny i rozdrażniony. Często słyszy omamy i występują także urojenia (np. oskarżanie najbliższej rodziny o coś, czego tamta nie zrobiła). W tym przypadku należy już zadbać o opiekę nad pacjentem.

Ostatni etap to zaawansowane otępienie, które oznacza brak możliwości samodzielnego funkcjonowania. Chory nie będzie potrafił samodzielnie zjeść, ubrać się, pójść do toalety. Do tego przestanie rozróżniać pory dnia, roku, a nierzadko także najbliższych. Dochodzą do tego także kłopoty z chodzeniem, dlatego pacjenci w zaawansowanym stadium rzadko opuszczają łóżko.

Choroba Alzheimera

Sprawdź nasze najnowsze wpisy

Demencja

Jak odróżnić demencję od alzheimera?

Choroba Alzheimera  to często występująca choroba neurodegeneracyjna, która dotyczy ludzi starszych, głównie po 65 roku życia, choć zdarza się u osób młodszych, po 40 roku

Alzheimer

Czy choroba alzheimera jest dziedziczna?

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych schorzeń dotykających osoby starsze. Ze względu na jej specyfikę pierwsze pojawiające się objawy bardzo często bywają mylone z typowymi

Jak szybko postępuje choroba Alzheimera

Jak szybko postępuje choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera może zaskoczyć ludzi prawie w każdym wieku. Jest to typ choroby neurodegeneracyjnej powodującej otępienie i utratę pamięci. Zdecydowanie najczęściej dotyka osoby starsze, np.

Jak opiekować się chorym na Alzheimera

Jak opiekować się chorym na Alzheimera

Opieka nad chorym na Alzheimera stwarza przed opiekunem wyzwanie otoczenia pacjenta pomocą psychologiczną oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu. Chorzy, których choroba jest w

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z nami:

+48 (14) 21 112 558

Jeśli chciałbyś abyśmy na naszym portalu poruszyli jakiś konkretny temat związany z chorobą alzheimera, napisz do nas!